top of page
Search

Bol u Kolenu

Uzroci

U našoj ambulanti razumemo važnost rešavanja uzroka bolova u kolenu. Nekoliko faktora može doprineti bolu u kolenu, uključujući:

bol u kolenu

Povrede: Traumatske povrede, kao što su uganuće ligamenata, istegnuće mišića i prelomi, mogu dovesti do akutnog bola u kolenu. Uobičajene povrede uključuju kidanje prednjeg ukrštenog ligamenta (ACL) i suze meniskusa.


Osteoartritis: Postepeno habanje kolenskog zgloba tokom vremena može dovesti do osteoartritisa. Ovo degenerativno stanje dovodi do bolova, otoka i ukočenosti u kolenskom zglobu.


Reumatoidni artritis: Reumatoidni artritis je autoimuno stanje koje utiče na zglobove, uključujući kolena, što dovodi do upale, bola i oštećenja zglobova.


Prekomerna upotreba i tendonitis: Ponavljajuće aktivnosti, kao što su trčanje ili skakanje, mogu izazvati povrede i stanja kao što su patelarni tendonitis (koleno skakača) ili sindrom iliotibijalne trake.


Burzitis: Zapaljenje bursa, malih kesica tečnosti koje ublažavaju zglob kolena, može dovesti do bolova i otoka.


Suze meniskusa: Suze u meniskusu, jastučićima hrskavice u kolenu, mogu izazvati bol, posebno tokom pokreta kao što je čučanj ili uvijanje.


Povrede ligamenta: Pored kidanja ACL-a, povrede drugih ligamenata kolena kao što su MCL (medijalni kolateralni ligament) ili LCL (lateralni kolateralni ligament) mogu dovesti do bola i nestabilnosti.


Giht: Giht je vrsta artritisa uzrokovana nagomilavanjem kristala mokraćne kiseline u zglobovima, uključujući koleno, što rezultira iznenadnim i jakim bolom.


Burzitis kolena: Zapaljenje bursa, malih kesica tečnosti koje ublažavaju zglob kolena, može izazvati bol i oticanje.


Gojaznost: Prekomerna telesna težina stavlja dodatni stres na zglob kolena, povećavajući rizik od razvoja bolova u kolenu i stanja poput osteoartritisa.


Infekcija: Retko, infekcije u kolenskom zglobu ili okolnim tkivima mogu dovesti do bolova u kolenu i zahtevaju hitnu medicinsku pomoć.


Strukturne abnormalnosti: Urođene ili stečene strukturne abnormalnosti u kolenskom zglobu mogu dovesti do bola i nelagodnosti.


Druga medicinska stanja: Određena medicinska stanja kao što su dijabetes i periferna neuropatija mogu izazvati bol u kolenu.


Mitovi

Kao ambulanta posvećena pružanju tačnih informacija, cilj nam je da razbijemo uobičajene mitove i zablude o bolovima u kolenu:


Mit: Svi bolovi u kolenu zahtevaju operaciju: Operacija se često smatra poslednjim sredstvom za bol u kolenu. Mnogi slučajevi se mogu efikasno upravljati konzervativnim tretmanima kao što su fizikalna terapija, lekovi i promene načina života.


Mit: Bol u kolenu pogađa samo starije odrasle: Bol u kolenu može uticati na ljude svih uzrasta, od adolescenata do starijih. To nije samo pitanje vezano za uzrast.


Mit: Trčanje uzrokuje bol u kolenima: Iako trčanje može doprineti problemima sa kolenima, to nije jedini uzrok. Odgovarajuća tehnika, obuća i kondicija mogu smanjiti rizik od bolova u kolenima kod trkača.


Mit: Odmor je najbolji tretman: Dok je odmor neophodan za akutne povrede, produženi odmor može dovesti do slabljenja mišića i povećane ukočenosti. Kontrolisane, vođene vežbe su često efikasnije.


Mit: Bol u kolenu je jednak artritisu: Bol u kolenu može biti posledica različitih stanja, a ne samo artritisa. Pravilna dijagnoza je neophodna za efikasan tretman.


Mit: Sredstva za ublažavanje bolova bez recepta su bezopasna: Prekomerna upotreba lekova protiv bolova bez medicinskog uputstva može imati štetne posledice po vaše zdravlje. Posavetujte se sa zdravstvenim radnikom za odgovarajuće upravljanje bolom.


Mit: Protezi za kolena su uvek korisni: Protezi za kolena mogu pružiti podršku, ali nisu rešenje za sve. Konsultujte se sa zdravstvenim radnikom da biste utvrdili da li je proteza neophodna i koja vrsta je pogodna za vaše stanje.


Mit: fizička aktivnost pogoršava bol u kolenima: Redovne vežbe sa malim uticajem mogu ojačati mišiće koji podržavaju kolenski zglob i poboljšati njegovu stabilnost. Neophodno je održavati zdrav nivo aktivnosti.


Mit: Bol u kolenu je neizbežan kako starite: Iako se rizik od problema sa kolenom može povećati sa godinama, bol u kolenu nije neizbežan. Izbor zdravog načina života i preventivne mere mogu pomoći u održavanju zdravlja kolena.


Mit: Hirurgija garantuje koleno bez bolova: Hirurške procedure nisu uvek garancija potpunog ublažavanja bola. Postoperativna rehabilitacija i pridržavanje medicinskih saveta su ključni za uspešan ishod.


bol u kolenu pregled

Kada posetiti doktora za bol u kolenu:


Ako osećate uporni bol u kolenu koji se ne poboljšava tokom odmora, slabost ili utrnulost, ili ako vaši simptomi ometaju vaše svakodnevne aktivnosti i kvalitet života, ključno je da odmah potražite stručnu procenu i lečenje.


Dijagnoza bola u kolenima:

Tačna dijagnoza je neophodna za određivanje odgovarajućeg pristupa lečenju. Naši iskusni specijalisti sprovode sveobuhvatan fizički pregled i mogu da koriste napredne dijagnostičke tehnike snimanja, da bi vizuelizovali koleno i potvrdili prisustvo nekog stanja.


Kućno lečenje bola u kolenu

Dok kućno lečenje može da pruži olakšanje za blagi bol u kolenu, neophodno je konsultovati se sa zdravstvenim radnikom radi pravilne dijagnoze i isključivanja bilo kakvih osnovnih zdravstvenih stanja. Evo nekih mera kućnog lečenja koje mogu pomoći u ublažavanju bolova u kolenu:


Odmor: Dajte kolenu malo odmora izbegavajući aktivnosti koje pogoršavaju bol. Ograničite aktivnosti koje uključuju produženo stajanje, hodanje ili ponavljanje pokreta kolena.


Led: Stavite paket leda na koleno na 15-20 minuta svaka 2-3 sata, posebno tokom prvih 48 sati. Ovo može pomoći u smanjenju upale i ukočenosti područja.


Kompresija: Upotreba steznika za koleno ili kompresionog zavoja može pružiti podršku i pomoći u smanjenju otoka. Uverite se da nije previše zategnuto, jer to može pogoršati cirkulaciju.


Visina: Podignite nogu, sa kolenom oslonjenim na jastuke, da biste smanjili otok. Držite koleno iznad nivoa srca kada je to moguće.


Lekovi: Možemo preporučiti lekove protiv bolova bez recepta (kao što su acetaminofen ili NSAID) ili prepisati lekove za ublažavanje bolova i smanjenje upale.


Nežne vežbe: Izvodite nežne vežbe za kolena da biste održali pokretljivost i ojačali mišiće oko kolenskog zgloba. Podizanje pravih nogu, savijanje tetive i četvorostruki setovi su primeri vežbi koje mogu biti korisne.


Toplota: Nakon prvih 48 sati, možete koristiti topli oblog ili uzeti toplu kupku da opustite mišiće i poboljšate cirkulaciju krvi. Toplota može biti posebno korisna ako je bol u kolenu posledica napetosti mišića.


Održavajte zdravu težinu: Ako višak kilograma doprinosi bolovima u kolenu, održavanje zdrave težine uravnoteženom ishranom i redovnim vežbanjem može smanjiti stres na kolenskom zglobu.


Odgovarajuća obuća: Uverite se da nosite potporne i udobne cipele sa odgovarajućom potporom za luk kako biste smanjili opterećenje kolena.


Hidratacija: Održavanje hidratacije je neophodno za zdravlje zglobova. Pijte adekvatnu količinu vode tokom dana.


Ograničite aktivnosti: Izbegavajte aktivnosti koje preterano opterećuju kolenski zglob, kao što su sportovi sa velikim uticajem ili aktivnosti koje uključuju skakanje.


Lečenje bola u kolenu bez operacije:

U našoj ambulanti nudimo niz tretmana za rešavanje bolova u kolenu i njegovih osnovnih uzroka. Specifičan plan lečenja zavisiće od uzroka i težine vašeg bola u kolenu. Evo nekih uobičajenih tretmana koje nudimo:


Tecar Terapija: Na čelu medicinske tehnologije, Tecar Terapija je vrhunsko rešenje za bol u kolenu. Sa preciznim visokofrekventnim električnim strujama koje ciljamo na osnovni uzrok vašeg bola, obezbeđujući brzo olakšanje i ubrzavanja prirodnog zarastanje kao nikad do sad.


Elektro Terapija: Naš inovativni elektroterapijski tretmani ostavljaju konkurenciju u prašini. Recite zbogom nelagodnosti i grčevima mišića tokom elektroterapija.Elektroterapija ide sjajino sa Tecar terapijom, nudeći vam neinvazivan pristup bez lekova za olakšanje bolova i poboljšanu funkciju mišića.


Laser Terapija: Vidi te transformaciju dok se zapaljenje smanjuje, ćelijska aktivnost napreduje, a obnavljanje tkiva ubrzava pod blagim dodirom laserskog svetla.Harmonično radeći sa Tecarom i elektroterapijom, laserska terapija podiže vaš oporavak na viši nivo, pružajući olakšanje koje zaslužujete.


Fizikalna terapija: Naši vešti fizioterapeuti će osmisliti individualne programe vežbi za jačanje mišića donjih ledja, poboljšanje fleksibilnosti i podršku kolena. Fizikalna terapija ima za cilj smanjenje pritiska na i promovisanje prirodnog zarastanja.


Promene životnog stila: Naš tim će vas voditi kako da usvojite pravilnu mehaniku tela, održite zdravu težinu i primenite ergonomske postupke kako biste sprečili dalje opterećenje vašeg kolena.


Hirurgija


U teškim slučajevima ili kada terapije ne pružaju dovoljno olakšanje, možemo proceniti da li je hirurška intervencija neophodna. Ako se preporučuje operacija, mi ćemo vas voditi kroz proces i pružiti sveobuhvatnu postoperativnu negu.






Comments


bottom of page