top of page
Search

Lordoza

Ovaj članak objašnjava neke od uobičajenih uzroka simptoma lordoze, kao i neke opšte opcije lečenja.

lordoza

Šta je lordoza

Lordoza, takođe poznata kao lumbalna lordoza, je medicinski termin koji se koristi da opiše unutrašnju krivinu kičme u lumbalnom (donjem delu leđa) regionu. U zdravoj kičmi postoje prirodne krivine koje pomažu u raspodeli težine tela i održavanju ravnoteže. Ove krivine uključuju lordozu u lumbalnoj kičmi, kifozu (zakrivljenost prema spolja) u torakalnom (gornjem delu leđa) kičmi i lordozu u vratnoj (vratnoj) kičmi.


Lumbalna lordoza je normalan i neophodan deo strukture kičme i pomaže u održavanju telesne težine i održavanju pravilnog poravnanja. Međutim, kada zakrivljenost postane preuveličana ili previše izražena, to može dovesti do stanja poznatog kao hiperlordoza ili ljuljanje. Hiperlordozu karakteriše prekomerna zakrivljenost donjeg dela leđa prema unutra, što može izazvati nelagodnost i druge probleme.


Simptomi lordoze

Lordoza je normalna unutrašnja zakrivljenost kičme, posebno u donjem delu leđa (lumbalnom) i obično ne izaziva specifične simptome. U stvari, određeni stepen lordoze je neophodan da bi kičma održala svoju prirodnu krivinu u obliku slova S i obezbedila stabilnost i fleksibilnost telu.


Međutim, kada lordoza postane preuveličana ili previše izražena, to može dovesti do stanja poznatog kao hiperlordoza ili zamah. Hiperlordoza može izazvati niz simptoma i problema, uključujući:


Bol u donjem delu leđa: Prekomerna lordotična zakrivljenost može dovesti do dodatnog stresa na mišiće donjeg dela leđa i fasetne zglobove, što dovodi do hroničnog ili povremenog bola u donjem delu leđa.


Loše držanje: Osobe sa hiperlordozom često imaju primetan držanje unazad, sa donjim delom leđa koji se izvija ka unutra i zadnjicom viri.


Problemi sa kukovima i karlicom: Hiperlordoza može uticati na poravnanje kukova i karlice, potencijalno izazivajući nelagodnost ili bol u ovim oblastima.


Neravnoteža mišića: Preuveličana kriva može dovesti do neravnoteže mišića u donjem delu leđa, stomaku i fleksorima kuka. Ovo može dovesti do zatezanja mišića ili slabosti i doprineti bolu.


Abnormalnosti hoda: U teškim slučajevima, hiperlordoza može uticati na način na koji osoba hoda, što dovodi do izmenjenog obrasca hoda.


Kompresija nerva: U retkim slučajevima, hiperlordoza može dovesti do kompresije nerva, što može izazvati simptome kao što su utrnulost, peckanje ili slabost u nogama.


Poteškoće u održavanju pravilnog držanja: Ljudima sa hiperlordozom može biti izazov da održe neutralno i uravnoteženo držanje, što može dovesti do neprijatnosti tokom različitih aktivnosti.


Uzroci lordoze

Lordoza, ili normalna unutrašnja zakrivljenost kičme, je prirodan i neophodan deo strukture kičme. Međutim, kada ova zakrivljenost postane preuveličana ili izražena, to se naziva hiperlordoza ili pomeranje. Hiperlordoza može imati različite uzroke, uključujući:


Loše držanje: Produženi periodi lošeg držanja, kao što je sedenje sa zakrivljenim donjim delom leđa, stajanje sa bokovima gurnutim napred ili pognuti, mogu doprineti razvoju hiperlordoze.


Neravnoteža mišića: Slabost ili zategnutost u određenim mišićnim grupama može uticati na poravnanje kičme i doprineti hiperlordozi. Mišići koji igraju ključnu ulogu u održavanju pravilnog držanja, kao što su trbušni mišići i fleksori kuka, mogu biti neuravnoteženi.


Gojaznost: Prenošenje viška telesne težine, posebno u predelu stomaka, može dovesti do povećane lumbalne krivine jer kičma pokušava da izdrži dodatnu težinu.


Trudnoća: Tokom trudnoće, hormonske promene i rastuća materica mogu pomeriti težište tela napred, uzrokujući privremenu hiperlordozu. Ovo se obično rešava nakon porođaja.


Urođena stanja: Neki pojedinci mogu imati prirodno izraženiju lumbalnu krivinu zbog oblika kičme, koja može biti prisutna od rođenja.


Spondilolisteza: Ovo stanje uključuje klizanje jednog pršljena napred preko drugog, što može dovesti do promena u poravnanju kičme i potencijalno doprineti hiperlordozi.


Neuromišićni poremećaji: Određena neuromuskularna stanja ili bolesti mogu uticati na kontrolu mišića i držanje, što potencijalno dovodi do hiperlordoze.


Povrede kičme: Traumatske povrede kičme mogu poremetiti normalno poravnanje pršljenova, što u nekim slučajevima dovodi do hiperlordoze.


Mitovi za lordozu

Lordoza, ili normalna unutrašnja zakrivljenost kičme, je dobro shvaćen aspekt anatomije kičme. Međutim, mogu postojati mitovi ili zablude u vezi sa tim, posebno kada se preuveličava ili dovodi do problema vezanih za držanje. Evo nekih uobičajenih mitova i zabluda o lordozi:


Mit: Lordoza je uvek abnormalna: Jedna uobičajena zabluda je da je bilo koji stepen lordoze abnormalan ili problematičan. U stvarnosti, određeni stepen lumbalne lordoze je normalan i neophodan za pravilno funkcionisanje kičme. Postaje zabrinutost kada postane preuveličana ili dovede do problema kao što je hiperlordoza.


Mit: Hiperlordozu uvek izazivaju slabi trbušni mišići: Dok slabi trbušni mišići mogu doprineti hiperlordozi, to nije jedini uzrok. Zategnuti mišići fleksora kuka, loše držanje, gojaznost i drugi faktori takođe mogu doprineti preteranoj lumbalnoj krivini.


Mit: Hiperlordoza je uvek bolna: Hiperlordoza ne izaziva uvek bol. Neki pojedinci sa preteranom lumbalnom krivinom možda neće osetiti nelagodnost ili bol, dok drugi mogu imati različite nivoe nelagodnosti.


Mit: Hirurška intervencija je uvek potrebna da bi se ispravila hiperlordoza: Hirurška intervencija je retko potrebna za korekciju hiperlordoze. U većini slučajeva, nehirurški pristupi kao što su fizikalna terapija, posturalni trening i vežbe za jačanje mišića su efikasni u upravljanju i poboljšanju hiperlordoze.


Mit: Hiperlordoza se ne može poboljšati: Mnogi ljudi veruju da kada se hiperlordoza razvije, ne može se poboljšati ili ispraviti. U stvarnosti, uz prave intervencije i promene načina života, moguće je upravljati i smanjiti težinu hiperlordoze.


Mit: Lordoza je češća kod žena: Ne postoji polno specifična predispozicija za lordozu. Može uticati i na muškarce i na žene, iako određeni faktori kao što je trudnoća mogu privremeno doprineti preteranoj lumbalnoj krivini kod žena.


Mit: Lordoza je uvek posledica lošeg držanja: Iako loše držanje može da doprinese lordozi, to nije jedini faktor. Drugi faktori, kao što su neravnoteža mišića ili urođena stanja, takođe mogu igrati ulogu.


Mit: Lordoza je uvek vidljiva: Nisu svi slučajevi lordoze vizuelno uočljivi u držanju osobe. Neki pojedinci mogu imati preuveličanu lumbalnu krivinu koja nije lako vidljiva, ali ipak može dovesti do simptoma.


Mit: Lordoza je nepovratna: Lordoza, posebno hiperlordoza, se često može lečiti i poboljšati odgovarajućim intervencijama. To može uključivati fizikalnu terapiju, vežbe, upravljanje težinom i prilagođavanje položaja tela.


Kada posetiti doktora za lordozu:

Ako osećate uporni bol koji se ne poboljšava tokom odmora, slabost ili utrnulost, ili ako vaši simptomi ometaju vaše svakodnevne aktivnosti i kvalitet života, ključno je da odmah potražite stručnu procenu i lečenje.




Dijagnoza lordozu:

Tačna dijagnoza je neophodna za određivanje odgovarajućeg pristupa lečenju. Naši iskusni specijalisti sprovode sveobuhvatan fizički pregled i mogu da koriste napredne dijagnostičke tehnike snimanja, da bi vizuelizovali lordozui potvrdili prisustvo cepanja.


Kućni tretman za lordozu

Lordoza, posebno kada postane preuveličana (hiperlordoza) i dovodi do nelagodnosti ili problema vezanih za držanje, može imati koristi od određenih strategija kod kuće. Važno je napomenuti da ove strategije treba koristiti u kombinaciji sa uputstvima zdravstvenog radnika ili fizioterapeuta. Evo nekoliko kućnih tretmana koji mogu pomoći u upravljanju hiperlordozom:


Svest o držanju: Obratite pažnju na svoje držanje tokom dana. Pokušajte da održite neutralno poravnanje kičme sa blagim zakrivljenjem u donjem delu leđa kada stojite ili sedite. Izbegavajte preterano savijanje donjeg dela leđa.


Ojačajte donje mišića: Jačanje trbušnih i donjih mišića može pomoći u podršci kičmi i poboljšanju držanja. Vežbe kao što su daske, mostovi i nagibi karlice mogu biti od koristi.


Istezanje fleksora kuka: Zategnuti mišići fleksora kuka mogu doprineti hiperlordozi. Vežbe istezanja za fleksore kuka mogu pomoći u ublažavanju ove zategnutosti. Jedan primer je istezanje fleksora kuka koji kleče.


Istezanje tetive kolena: Zategnute tetive kolena takođe mogu doprineti hiperlordozi. Vežbe istezanja za tetive kolena mogu biti od pomoći. Izvršite stojeće istezanje tetive leđa sa ravnim leđima.


Izgubite višak kilograma: Ako imate višak kilograma, gubitak viška kilograma može pomoći u smanjenju opterećenja na donjem delu leđa i poboljšanju držanja.


Koristite pomoćni nameštaj: Uverite se da vaše stolice i dušeci pružaju odgovarajuću podršku za vašu kičmu. Korišćenje lumbalne rolne ili jastuka u stolici može podstaći bolje držanje.


Ergonomija: Uredite svoj radni prostor ergonomski kako biste podržali dobro držanje. Podesite stolicu, sto i kompjuterski monitor kako biste smanjili opterećenje donjeg dela leđa.


Potporne cipele: Nosite cipele sa dobrom podrškom za luk kako biste održali pravilno poravnanje.


Izbegavajte visoke potpetice: cipele sa visokom potpeticom mogu doprineti hiperlordozi naginjanjem karlice napred. Odlučite se za cipele sa nižim potpeticama ili ravne cipele kada je to moguće.


Redovne vežbe: Uključite se u redovnu fizičku aktivnost koja promoviše ukupnu kondiciju i ravnotežu mišića. Aktivnosti kao što su plivanje i joga mogu biti posebno korisne.


Jastuk ispod kolena: Ako spavate na leđima, stavljanje malog jastuka ispod kolena može pomoći u održavanju prirodne zakrivljenosti kičme.


Tretmani za lordozu

Lečenje lordoze, posebno kada postane preuveličano (hiperlordoza) i izaziva nelagodnost ili probleme vezane za držanje, zavisi od osnovnog uzroka i težine stanja. Opcije lečenja mogu uključivati:


Fizikalna terapija: Fizikalna terapija se često preporučuje za rešavanje hiperlordoze. Fizioterapeut može razviti prilagođeni program vežbi za jačanje i istezanje određenih mišićnih grupa, kao što su trbušni mišići, fleksori kuka i mišići donjeg dela leđa. Ovo može pomoći u poboljšanju držanja i poravnanja kičme.


Posturalni trening: Učenje pravilnog držanja i mehanike tela je od suštinskog značaja. Fizioterapeut ili specijalista za držanje može dati smernice o tome kako održati neutralno poravnanje kičme i izbeći prekomerno savijanje donjeg dela leđa.


Jačanje jezgra: Jačanje osnovnih mišića, uključujući trbušne i donje leđne mišiće, ključno je za podršku kičmi i održavanje pravilnog držanja. Vežbe poput dasaka, mostova i trbušnjaka mogu biti korisne.


Istezanje: Vežbe istezanja za zategnute mišiće, posebno fleksore kuka i tetive kolena, mogu pomoći u ublažavanju neravnoteže mišića koja doprinosi hiperlordozi.


Promene životnog stila: Naš tim će vas voditi kako da usvojite pravilnu mehaniku tela, održite zdravu težinu i primenite ergonomske postupke kako biste sprečili dalje opterećenje vašeg lordoze.


Ortotski uređaji: U nekim slučajevima, ortopedski uređaji, kao što su lumbalni rolni ili protezi, mogu se preporučiti da podrže kičmu i podstiču bolje držanje.


Lekovi: Lekovi protiv bolova koji se izdaju bez recepta (npr. NSAIL) mogu se koristiti za lečenje bolova i upale povezanih sa lordozom. Međutim, oni se obično koriste za kratkoročno olakšanje i trebalo bi da se koriste pod vođstvom zdravstvenog radnika.


Hirurgija

U teškim slučajevima ili kada terapije ne pružaju dovoljno olakšanje, možemo proceniti da li je hirurška intervencija neophodna. Ako se preporučuje operacija, mi ćemo vas voditi kroz proces i pružiti sveobuhvatnu postoperativnu negu.



Comments


bottom of page