top of page
Search

SMRZNUTO RAME

ŠTA JE SMRZNUTO RAME?

Smrznuto rame, takođe poznato kao adhezivni kapsulitis, je stanje koje karakteriše ukočenost i bol u ramenskom zglobu. Obično se razvija postepeno i napreduje kroz tri faze:


Faza smrzavanja: U ovoj početnoj fazi, rame postepeno postaje bolno, a opseg pokreta počinje da se smanjuje. Ova faza može trajati nekoliko nedelja do meseci.


Zamrznuti stadijum: Tokom ove faze, bol se može smiriti, ali rame postaje značajno ukočeno, ograničavajući njegovo kretanje. Svakodnevne aktivnosti, kao što je posezanje iznad glave ili iza leđa, postaju izazovne.


Faza odmrzavanja: U završnoj fazi, rame počinje da vraća neku pokretljivost, a bol se postepeno poboljšava. Ova faza takođe može potrajati nekoliko meseci da se završi.

smrznuto rame

Uzroci

Tačan uzrok smrznutog ramena, takođe poznat kao adhezivni kapsulitis, nije uvek jasan, ali može biti povezan sa nekoliko faktora. Neki uobičajeni uzroci i faktori rizika za smrznuto rame uključuju:


Imobilizacija: Produžena imobilizacija ramena zbog povrede, operacije ili drugih zdravstvenih stanja može dovesti do razvoja smrznutog ramena. Održavanje ramenog zgloba mirnim tokom dužeg perioda može dovesti do zadebljanja i zatezanja zglobne kapsule.


Povreda ili trauma: Povreda ili trauma ramena, kao što je pad ili dislokacija, može izazvati zapaljen proces i naknadne adhezije u ramenskom zglobu, što dovodi do smrznutog ramena.


Medicinska stanja: Određena medicinska stanja mogu povećati rizik od razvoja smrznutog ramena. To uključuje dijabetes, poremećaje štitne žlezde, kardiovaskularne bolesti i autoimuna stanja.


Starost i pol: Smrznuto rame je češće kod ljudi između 40 i 60 godina, a češće je kod žena nego kod muškaraca.


Produžena imobilizacija: Održavanje ramenog zgloba mirnim tokom dužeg perioda može dovesti do zadebljanja i zatezanja zglobne kapsule.


Poremećaji vezivnog tkiva: Pojedinci sa određenim poremećajima vezivnog tkiva mogu biti podložniji razvoju smrznutog ramena.


Sistemske bolesti: Određene sistemske bolesti, kao što su Parkinsonova bolest ili moždani udar, mogu povećati rizik od smrznutog ramena zbog smanjene pokretljivosti i slabosti mišića.


Hormonska neravnoteža: Hormonske promene, posebno kod žena, mogu doprineti povećanom riziku od smrznutog ramena.

Simptomi

Zamrznuto rame, takođe poznato kao adhezivni kapsulitis, obično se manifestuje sledećim simptomima:


Bol u ramenu: Uporan i tup bol u ramenu je uobičajen rani simptom smrznutog ramena. Bol se može pogoršati noću, što otežava spavanje na zahvaćenoj strani.


Ukočenost ramena: Ukočenost je karakterističan simptom smrznutog ramena. Kako stanje napreduje, rameni zglob postaje sve rigidniji, ograničavajući njegov opseg pokreta.


Gubitak opsega pokreta: Sposobnost pomeranja pogođenog ramena vremenom postaje ograničena. Aktivnosti kao što je posezanje iznad glave, iza leđa ili preko tela postaju izazovne ili nemoguće.


Poteškoće sa svakodnevnim aktivnostima: Ograničeni opseg pokreta u ramenu može otežati obavljanje svakodnevnih zadataka, kao što su oblačenje, posezanje za predmetima ili podizanje.


Bolni pokreti: Pokušaji pomeranja ramena kroz ograničeni opseg pokreta mogu izazvati bol ili nelagodnost.


Bol u mirovanju: Rame može nastaviti da boli čak i kada je u mirovanju, posebno tokom faze smrzavanja smrznutog ramena.


Postepeni početak: Smrznuto rame se obično razvija postepeno tokom nedelja ili meseci, a simptomi se vremenom mogu pogoršati.


Tri faze: Smrznuto rame napreduje kroz tri faze - fazu smrzavanja (sve veći bol i ukočenost), fazu smrzavanja (teška ukočenost sa smanjenim bolom) i fazu odmrzavanja (postepeno poboljšanje obima pokreta).


Bilateralna uključenost: U nekim slučajevima, smrznuto rame može zahvatiti oba ramena, iako se često prvo javlja na jednoj strani.


Mitovi:

Kao ambulanta, želimo da se pozabavimo nekim uobičajenim mitovima i zabludama oko smrznutog ramena:


Mit: Smrznuto rame je samo ukočeno rame: Iako je ukočenost karakterističan simptom smrznutog ramena, ona nije samo rezultat običnog zategnutosti mišića. Zamrznuto rame uključuje upalu i zatezanje zglobne kapsule, što dovodi do ozbiljnih ograničenja u pokretljivosti ramena.


Zabluda: Smrznuto rame pogađa samo starije odrasle: Dok je smrznuto rame češći kod osoba između 40 i 60 godina, može se pojaviti u bilo kom uzrastu, uključujući mlađe odrasle osobe, pa čak i tinejdžere.


Mit: Odmaranje ramena je najbolji pristup: Produženi odmor i imobilizacija mogu pogoršati simptome smrznutog ramena. Nežne vežbe i fizikalna terapija su ključne za upravljanje i poboljšanje pokretljivosti ramena.


Zabluda: Smrznuto rame će nestati samo od sebe: Smrznuto rame je stanje koje se samoograničava, ali može potrajati nekoliko meseci do godina da se reši bez lečenja. Pravilne intervencije mogu pomoći da se ubrza oporavak i smanji nelagodnost.


Mit: Smrznuto rame je uvek uzrokovano povredom: Dok povreda ili trauma mogu biti faktor koji doprinosi u nekim slučajevima, smrznuto rame se takođe može pojaviti spontano bez određene povrede.


Zabluda: Operacija je uvek potrebna za lečenje: Operacija je obično rezervisana za teške i uporne slučajeve smrznutog ramena. Većina pojedinaca može efikasno upravljati stanjem konzervativnim tretmanima kao što su fizikalna terapija i upravljanje bolom.


Mit: Smrznuto rame i tendinitis su isti: Smrznuto rame i tendinitis su različita stanja. Tendinitis uključuje upalu tetive, dok smrznuto rame uključuje kapsulu ramenog zgloba.


Zabluda: Vežbe treba izbegavati zbog bola: Iako je važno ne forsirati bolne pokrete, nežne vežbe koje je propisao zdravstveni radnik mogu pomoći u smanjenju bolova i poboljšanju pokretljivosti ramena.


Mit: Smrznuto rame se nikada neće ponoviti: Jednom uspešno tretirano, smrznuto rame se možda neće ponoviti u istom ramenu. Međutim, od suštinske je važnosti da se pozabavite osnovnim faktorima rizika kako biste sprečili da se razvije u drugom ramenu ili da se ponovi.


Zabluda: Smrznuto rame je uobičajen znak starenja: Dok je smrznuto rame češće kod starijih odraslih osoba, to nije tipičan znak starenja. Stalna ukočenost i bol u ramenu treba da proceni zdravstveni radnik.

smrznuto rame dijagnoza

Kada posetiti doktora za smrznuto rame ?

Ako imate simptome, preporučujemo da potražite medicinsku procenu u našoj ambulanti kako biste utvrdili da li imate smrznuto rame.

Dijagnoza:

Tačna dijagnoza je neophodna za određivanje odgovarajućeg pristupa lečenju. Naši iskusni specijalisti sprovode sveobuhvatan fizički pregled i mogu da koriste napredne dijagnostičke tehnike snimanja, da bi vizuelizovali kičmu i potvrdili prisustvo smrznutog ramena.


Kućno lečenje:

Ako sumnjate da imate smrznuto rame ili vam je dijagnostikovano stanje, važno je da se konsultujete sa zdravstvenim radnikom za odgovarajuću procenu i personalizovani tretman. Uz to, evo nekih mera kućnog lečenja koje mogu pomoći u upravljanju simptomima smrznutog ramena:


Lekovi: Za ublažavanje bolova i smanjenje upale mogu se preporučiti lekovi protiv bolova i antiinflamatorni lekovi koji se prodaju bez recepta. Lekovi na recept se takođe mogu propisati kada je potrebno.


Terapija hladnom i toplotom: Nanošenje leda na zahvaćeno rame nekoliko puta dnevno tokom početne bolne faze (stadijum smrzavanja) može pomoći u smanjenju upale na 15-20 minuta. U kasnijim fazama, korišćenje tople obloge ili uzimanje toplog tuša može pomoći opuštanju mišića i poboljšanju pokretljivosti.


Nežne vežbe: Uključite se u nežno istezanje ramena i vežbe opsega pokreta da biste poboljšali fleksibilnost i sprečili dalju ukočenost. Ne gurajte rame u bolne položaje; umesto toga, izvodite ove vežbe unutar vašeg udobnog dometa.


Samomasaža: Nežna samomasaža ramena i okolnih mišića može pomoći u oslobađanju napetosti i poboljšanju cirkulacije krvi.


Odmarajte se i izbegavajte prekomernu upotrebu: Iako je važno da se rame pomera nežnim vežbama, izbegavajte aktivnosti koje pogoršavaju bol ili naprežu rameni zglob.


Toplota i istezanje pre vežbanja: Pre vežbanja ili fizičke aktivnosti, nanesite topli oblog ili se istuširajte pod toplim tušem da biste opustili mišiće ramena.


Podrška za jastuke: Dok spavate, koristite jastuke za podršku kako biste držali rame u udobnom položaju.


Lečenje Smrznutog ramena bez operacije:

Opcije lečenja smrznutog ramena uključuju:


Fizikalna terapija: Fizikalna terapija igra ključnu ulogu u lečenju smrznutog ramena. Fizioterapeut će vas voditi kroz niz vežbi i istezanja kako biste poboljšali pokretljivost ramena, ojačali mišiće oko ramenog zgloba i smanjili ukočenost.


Shockwave Terapija: Ova procedura koristi visokoenergetske udarne talase za podsticanje zarastanja, smanjenje upale i poboljšanje pokretljivosti ramena. Uz minimalne neželjene efekte, terapija udarnim talasima može pomoći u ublažavanju bolova i razbijanju adhezija, što dovodi do bolje ukupne funkcije ramena. Ako imate smrznuto rame i tražite efikasne, nehirurške tretmane, razmislite o konsultaciji sa našim iskusnim zdravstvenim radnicima da vidite da li je terapija udarnim talasima prava za vas.


Lekovi: Za ublažavanje bolova i smanjenje upale mogu se preporučiti lekovi protiv bolova i antiinflamatorni lekovi koji se prodaju bez recepta. Lekovi na recept se takođe mogu propisati kada je potrebno.


Vežbe:Naši vešti fizioterapeuti će vam pokazati prilagođene vežbe za podršku vašeg oporavku.


Hirurgija

U teškim slučajevima ili kada terapije ne pružaju dovoljno olakšanje, možemo proceniti da li je hirurška intervencija neophodna. Ako se preporučuje operacija, mi ćemo vas voditi kroz proces i pružiti sveobuhvatnu postoperativnu negu.


Kommentare


bottom of page